Programista jest jednym z najpopularniejszych zawodów w branży informatycznej, która rozwija się nieustannie i dynamicznie. Skutkuje to dużą konkurencją na rynku oraz wyższymi zarobkami absolwentów kierunków informatycznych niż ich rówieśników po innych studiach.
Programista ma wiele możliwości zawodowych. Może znaleźć zatrudnienie między innymi jako producent programów komputerowych, czy oprogramowania specjalistycznego. Może również pracować nad rozwiązaniami mobilnymi i w firmach internetowych. Od programistów nie wymaga się posiadania konkretnych certyfikatów i ukończenia określonych szkół. Natomiast często się od nich wymaga wiedzy specjalistycznej, zależnej od konkretnego stanowiska.
Programista korzysta z wybranego, specjalistycznego języka programowania do pisania i projektowania programów komputerowych, aplikacji, a także do tworzenia grafik. Tak, obrazy mogą także być zapisane przy użyciu języka programowania.
Istnieje niezliczona ilość języków programowania. Każdy z nich ma zarówno zalety, jak i wady. Niektóre z nich powstały już w latach 50., np. Fortran, i nadal pozostają w użyciu, mimo że znacząco się zmieniły. Jedną z cech języków programowania jest to, że stale ewoluują.
Obecnie, znajomość jednego języka programowania nie jest wystarczająca. Umiejętność używania kilku języków programowania, np. PHP i Pythona jest wymagana w określonych miejscach. W związku z tym, ludzie pracujący w tym zawodzie zazwyczaj znają kilka języków programowania, przynajmniej na poziomie podstawowym.
W karierze programisty nie wystarczy znajomość języków programowania. Wymagana jest również wiedza między innymi na temat standardów i środowisk programistycznych, baz danych i systemów operacyjnych, czy też prowadzenia projektów informatycznych. Niezbędna w pracy programisty jest również podstawowa znajomość języka angielskiego, a praca na tym stanowisku wiąże się z ciągłym rozwojem i poszerzaniem wiedzy.
Aby umiejscowić zawód programisty w realiach współczesnego krajowego i europejskiego rynku pracy warto zaznajomić się z krajowym Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji i z Europejską Ramą Kwalifikacji.
Krajowy Zintegrowany System Kwalifikacji, powstały pod nadzorem Ministra Edukacji Narodowej jako odpowiedź na zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej, jest odpowiedzią na zmiany na europejskim rynku pracy i w gospodarce. Jego celem jest wzrost liczby ludzi zainteresowanych formalnymi kompetencjami i podnoszeniem swoich kwalifikacji. To z kolei ma wpływ na sytuację zawodową i poczucie bezpieczeństwa na rynku pracy. Zintegrowany System Kwalifikacji ma za zadanie pomóc pracownikom wiarygodnie przestawić swoje kwalifikacji nie tylko pracodawcom w kraju, ale również pracodawcom europejskim.
Punktem odniesienia dla krajowego Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji jest Europejska Rama Kwalifikacji. Ułatwia ona komunikację i wiarygodne porównywanie systemów kwalifikacji w krajach Unii Europejskiej. Dzięki temu, uczący się, absolwenci i pracodawcy mają możliwość lepszego zrozumienia i porównywania kwalifikacji nadawanych w różnych krajach członkowskich i w różnych systemach edukacyjnych.
Więcej informacji na temat Europejskiej Ramy Kwalifikacji można znaleźć na:
www.cedefop.europa.eu
Więcej informacji na temat krajowego Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji można znaleźć na:
www.kwalifikacje.gov.pl