Co na co dzień robi programista?

Programista korzysta z wybranego, specjalistycznego języka programowania do pisania i projektowania programów komputerowych, aplikacji, a także do tworzenia grafik.

  • O zawodzie
  • O programowaniu
  • Obowiązki
  • Plusy i minusy
  • Aleja sław

O zawodzie

Jeśli lubisz matematykę i pasjonujesz się światem liczb, jednym z zawodów,
który warto rozważyć to zawód…

programisty.



Programista jest jednym z najpopularniejszych zawodów w branży informatycznej, która rozwija się nieustannie i dynamicznie. Skutkuje to dużą konkurencją na rynku oraz wyższymi zarobkami absolwentów kierunków informatycznych niż ich rówieśników po innych studiach.

Programista ma wiele możliwości zawodowych. Może znaleźć zatrudnienie między innymi jako producent programów komputerowych, czy oprogramowania specjalistycznego. Może również pracować nad rozwiązaniami mobilnymi i w firmach internetowych. Od programistów nie wymaga się posiadania konkretnych certyfikatów i ukończenia określonych szkół. Natomiast często się od nich wymaga wiedzy specjalistycznej, zależnej od konkretnego stanowiska. Programista korzysta z wybranego, specjalistycznego języka programowania do pisania i projektowania programów komputerowych, aplikacji, a także do tworzenia grafik. Tak, obrazy mogą także być zapisane przy użyciu języka programowania.

Istnieje niezliczona ilość języków programowania. Każdy z nich ma zarówno zalety, jak i wady. Niektóre z nich powstały już w latach 50., np. Fortran, i nadal pozostają w użyciu, mimo że znacząco się zmieniły. Jedną z cech języków programowania jest to, że stale ewoluują.

Obecnie, znajomość jednego języka programowania nie jest wystarczająca. Umiejętność używania kilku języków programowania, np. PHP i Pythona jest wymagana w określonych miejscach. W związku z tym, ludzie pracujący w tym zawodzie zazwyczaj znają kilka języków programowania, przynajmniej na poziomie podstawowym.

W karierze programisty nie wystarczy znajomość języków programowania. Wymagana jest również wiedza między innymi na temat standardów i środowisk programistycznych, baz danych i systemów operacyjnych, czy też prowadzenia projektów informatycznych. Niezbędna w pracy programisty jest również podstawowa znajomość języka angielskiego, a praca na tym stanowisku wiąże się z ciągłym rozwojem i poszerzaniem wiedzy.

Aby umiejscowić zawód programisty w realiach współczesnego krajowego i europejskiego rynku pracy warto zaznajomić się z krajowym Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji i z Europejską Ramą Kwalifikacji.

Krajowy Zintegrowany System Kwalifikacji, powstały pod nadzorem Ministra Edukacji Narodowej jako odpowiedź na zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej, jest odpowiedzią na zmiany na europejskim rynku pracy i w gospodarce. Jego celem jest wzrost liczby ludzi zainteresowanych formalnymi kompetencjami i podnoszeniem swoich kwalifikacji. To z kolei ma wpływ na sytuację zawodową i poczucie bezpieczeństwa na rynku pracy. Zintegrowany System Kwalifikacji ma za zadanie pomóc pracownikom wiarygodnie przestawić swoje kwalifikacji nie tylko pracodawcom w kraju, ale również pracodawcom europejskim.

Punktem odniesienia dla krajowego Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji jest Europejska Rama Kwalifikacji. Ułatwia ona komunikację i wiarygodne porównywanie systemów kwalifikacji w krajach Unii Europejskiej. Dzięki temu, uczący się, absolwenci i pracodawcy mają możliwość lepszego zrozumienia i porównywania kwalifikacji nadawanych w różnych krajach członkowskich i w różnych systemach edukacyjnych.

Więcej informacji na temat Europejskiej Ramy Kwalifikacji można znaleźć na: www.cedefop.europa.eu

Więcej informacji na temat krajowego Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji można znaleźć na: www.kwalifikacje.gov.pl

O programowaniu

Pasjonaci kodowania

Programista ma do czynienia z tworzeniem oprogramowania. Ale co to właściwie jest? Oprogramowanie może być postrzegane jako jakiekolwiek narzędzie, z którego korzystamy, używając komputera. Spójrz na monitor. Z pewnością zobaczysz tam ikonę „Kosz”. To także napisane przez kogoś oprogramowanie, w prosty sposób umożliwiające pozbycie się plików, których już nie potrzebujesz.

Liczne urządzenia

Rozbudowane programy czy aplikacje służą do wydawania komend dla specjalnie przystosowanych urządzeń. Mowa nie tylko o komputerach, tabletach czy telefonach komórkowych. Pralki, lodówki i zaawansowane systemy tj. samoloty, statki czy sprzęt do podtrzymywania życia, także korzystają z oprogramowania.

Pozostałe zastosowania

Do czego jeszcze mogą być używane programy? Na przykład do przetwarzania danych, tworzenia modeli, robienia obliczeń czy zapisywania algorytmów.

Kierunki rozwoju

Kierunki, w które mogą iść programiści są niezliczone. Zależy to nie tylko od języka, w którym będą się specjalizować, ale także od wybranej branży, dla której będą tworzyć programy, i od technologii, której będą używać.

Obowiązki

Interpretacja

Interpretacja założeń oraz funkcjonalnych i nie funkcjonalnych wymagań aplikacji.

Analizowanie

Analizowanie projektu i struktury aplikacji.

Przygotowywanie algorytmów

Przygotowywanie i analizowanie algorytmów.

Tworzenie

Tworzenie struktury danych i korzystanie z niej.

Kodowanie

Tworzenie i modyfikowanie kodu aplikacji w wybranym języku programowania i środowisku.

Testowanie

Testowanie kodu w celu wykrycia i korekty błędów oraz zapewnienie niezawodności i bezpieczeństwa oprogramowania.

Przygotowywanie dokumentacji

Przygotowywanie technologicznej dokumentacji aplikacji i instrukcji obsługi.

Instalacja

Przygotowanie aplikacji do instalacji i uruchomienia.

Plusy i minusy

  • Duże możliwości zatrudnienia
  • Dobre warunki pracy
  • Interesująca praca, oferująca rozwój zawodowy
  • Prestiż społeczny
  • Niezależność
  • Kreatywność - aby uzyskać konkretny efekt, możesz napisać kod
    na wiele sposobów, korzystając z różnych języków
  • zagrożenie dla zdrowia- wiele godzin spędzonych przy komputerze
    Negatywne skutki: ból pleców, wady postawy, zwyrodnienie kręgów szyjnych, zespół cieśni nadgarstka, choroby sercowo-naczyniowe, otyłość
  • stres: wynika z dużej odpowiedzialności za funkcjonowanie produktu, praca pod presją czasu
  • nadgodziny
  • konieczność ciągłego rozwoju: wynika z szybkiego tempa zmian standardów i wiedzy

Aleja sław

Ada Lovelace

Pierwsza kobieta programistka,
autorka najstarszego programu komputerowego
, i inspiracja stojąca za fryzurą Księżniczki Lei.

Tim Berners-Lee

Znany dzięki stworzeniu protokołu World Wide Web,
i wdrożeniu pierwszej udanej komunikacji między klientem HTTP
i serwerem za pośrednictwem Internetu, w listopadzie 1989 roku.

Dennis MacAlistair Ritchie

Stworzył najczęściej używany język programowania C,
wykorzystywany dzisiaj w różnych aplikacjach.

Średnie miesięczne zarobki

Zarobki programisty zależą głównie od:

  • Wybranej specjalizacji
    (języka programowania)
  • Umiejętności
  • Doświadczenia zawodowego
  • Rozmiaru i lokalizacji
    firmy
  • Formy zatrudnienia

9500
-
12200 zł
JAVA/JEE/J2EE
8000
-
13500 zł
Aplikacje mobilne
8300
-
11300 zł
C#
8300
-
11300 zł
.NET
9500
-
11600 zł
C++
7700
-
11400 zł
PHP
Więcej

Słownictwo

  • Języki znaczników (Markup languages)

    Są to języki, które używają specjalnych znaczników (tagów) do informowania jak dokument powinien wyglądać. Są używane głównie do tworzenia stron internetowych. Informują wyszukiwarki internetowe jak dana strona, wysłana z serwera sieciowego, powinna wyglądać na ekranie. Główna różnica pomiędzy językami znaczników, a językami programowania jest taka, że w językach pierwszych wykonywanie obliczeń jest niemożliwe._
  • Googol

    Termin ten odnosi się do setnej potęgi liczby 10. Nazwa jest powiązana z jedną z najpopularniejszych przeglądarek internetowych, Google. Skojarzenie jest poprawne, ponieważ pierwotnie miała być nazwana w ten sposób. Jej współzałożyciel, Larry Page, poprosił swojego przyjaciela, Seana Andersona, o zapisanie swoich pomysłów na nazwę przeglądarki na tablicy. Jednym z pomysłów był termin Googol. Jednak podczas rejestrowania domeny popełniono błąd w pisowni i utworzono obecną nazwę._
  • HTML (HyperText Markup Language)

    Jest to hipertekstowy język znaczników używany do tworzenia i prezentacji stron internetowych. Pozwala na opisanie struktury informacji na stronie internetowej. Daje znaczenie określonym fragmentom tekstu i osadza obiekty, na przykład zdjęcia, muzykę i elementy związane z bazami danych, na przykład interaktywne formularze danych, w tekście. W dzisiejszych czasach HTML 5 jest już w użyciu._
  • Język programisty


    Angielski jest międzynarodowym językiem programistów. W języku angielskim powstaje większość dokumentacji technologicznej. Znajomość niektórych zwrotów i terminów jest bardzo przydatna podczas korzystania z najczęściej używanych języków programowania._

Ścieżka edukacji

Możesz wybrać kilka dróg, aby zacząć pracę w tym zawodzie. Należy jednak pamiętać, że umiejętności, które posiadasz, oraz chęć rozwijania i poszerzania wiedzy mają kluczowe znaczenie.
Możesz rozważyć karierę związaną z programowaniem w każdym momencie swojego życia. Kluczowe znaczenie mają twoje predyspozycje, wiedza matematyczna i znajomość języka angielskiego.


Formal path:

Licea i technika o profilach
technicznych i informatycznych
Studia na kierunkach:
Informatyka, informatyka stosowana
Elektronika, automatyka i robotyka
Absolwent
Uniwersytetu

Nieformalne ścieżki:

Kursy online
o wybranych językach programowania
Intenstywne kursy - boot camp
Programista z dogłębną wiedzą na temat
wybranych języków programowania

Wybierając własną ścieżkę, należy zwrócić uwagę na to, czy: będziesz używać materiałów odnoszących się do aktualnej wiedzy; podczas edukacji, będziesz mieć praktyczny kontakt z wybranym obszarem zainteresowania; sylabus odpowiada potrzebom obecnego rynku; jest wystarczająco dużo praktycznych zadań związanych z branżą, w której widzisz się w przyszłości.

Więcej informacji o stylu życia programistów znajdziesz na: https://insights.stackoverflow.com/survey/2018#education

Ścieżka zawodowa

Oferty pracy są zwykle skierowane do określonego rodzaju programistów,
którzy są ekspertami w węższym zakresie, na przykład piszą kod w języku Java.

92%programistów
ma pracę
5,1% - zatrudnionych na część etatu
5,1% - zatrudnionych na część etatu
8% - bez zatrudnienia
5% - bez zatrudnienia, szukających pracy;
2,8% - bez zatrudnienia, nie szuka pracy;
0,2% - emerytowani/nieaktywni zawodowo.
10% - pracuje na kontraktach
Pracuje na umowach cywilno-prawnych, jako freelancer, lub jako samozatrudnieni.
76,9% - zatrudnionych na pełny etat
Pełny wymiar pracy.

Gdzie możesz pracować?

Zakres możliwości osób zajmujących się programowaniem jest naprawdę szeroki.
Dotyczy to zarówno rodzajów specjalizacji, jak i stanowisk i branż,
które obejmują przemysł motoryzacyjny, graficzny i medyczny.

To samo odnosi się do rozmiarów firm.
Programiści są poszukiwani zarówno przez korporacje, jak i przedsiębiorstwa zajmujące się programowaniem, tzw. software houses oraz agencje interaktywne.
Wielu programistów wybiera pracę zdalną, pracę w firmach outsourcingowych lub zostaje freelancerami.

_

Cechy osobowości

Sprawdź jakie cechy osobowości powinien mieć programista!
  • Umiejętności analitycznego i logicznego myślenia,
    a także umiejętności matematyczne
  • Cierpliwość i koncentracja
  • Umiejętności planowania i zarządzania czasem,
    umiejętność rozwiązywania problemów
  • Odporność na stres
    i umiejętność pracy pod presją czasu
  • Dobra znajomość języka angielskiego
  • Stałe śledzenie zmian na rynku,
    uczenie się nowych języków oraz innych narzędzi przydatnych w tworzeniu oprogramowania

Czy wiesz, że...?

Więcej

Fortran - pochodzi od słów
Formula (wzór) Translation (tłumaczenie)

Ten język jest uważany za najstarszy język programowania, ale nadal jest w użyciu. Został stworzony przez zespół Johna Backusa w latach 1954-57. Pierwotnie, zamierzano wykonywać nim obliczenia statystyczne i matematyczne. Pierwsze wersje Fortranu miały ograniczone funkcje, ale dzięki łatwości opanowania, Fortran stał się najpopularniejszym językiem do obliczeń numerycznych.
Służy do obliczeń naukowych i inżynierskich, obliczeń numerycznych i symulacji komputerowych. Jest stosowany w przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym, a także w obiektach naukowych i agencjach rządowych.

Podróż w czasie

Czy chciałbyś wrócić na chwilę do 1993 roku? Możesz to zrobić, przynajmniej jeśli chodzi o strony internetowe.

Powyższy link przeniesie Cię na pierwszą stronę internetową, wykonaną przez CERN: Europejską Organizację Badań Jądrowych (język francuski: Organisation Européenne pour la Recherche Nucléaire). Ta strona internetowa była niedostępna przez wiele lat, ale została przywrócona 20 lat po jej stworzeniu. Strona info.cern.ch poświęcona jest standardom stron internetowych. Zawiera pierwsze internetowe FAQ i instrukcje tworzenia własnego serwera internetowego. Warto pamiętać, że gdy ktoś chciał mieć w tamtych czasach własną stronę internetową, musiał samodzielnie zająć się hostingiem. CERN udostępniał jedynie kod źródłowy WorldWideWeb.
Więcej

O której budzą się programiści?

15%
przed 6 rano
58%
między 6 a 8 rano
24%
między 8 a 10 rano
3%
po 10 tej.

Najpopularniejsze języki programowania

Języki programowania, skryptowe oraz znaczników.

JavaScript
SQL
CSS
HTML
Java

Sprawdź swoją wiedzę

Wczytuję test