Inżynier środowiska ma za zadanie wprowadzać nowe technologie do urządzeń, systemów i instalacji w celu ułatwienia życia człowieka oraz ochrony jego środowiska.
Zakres działań inżyniera środowiska obejmuje również ochronę gruntów i 360-stopniowego zarządzania zasobami środowiska. Ten zakres cały czas się poszerza, dlatego inżynier środowiska jest zobowiązany do udzielenia skutecznych odpowiedzi na szereg problemów środowiskowych i terytorialnych, od zarządzania zasobami wodnymi i ich kontroli po ochronę gruntów, od zasobów energetycznych po unieszkodliwianie odpadów.
Inżynier środowiska może znaleźć pracę w firmach konsultingowych, które zajmują się audytami środowiskowymi związanymi z ochroną środowiska i potencjalnymi zagrożeniami, oraz w firmach produkcyjnych i usługowych, których działalność stanowi potencjalne zagrożenie dla środowiska i człowieka.
Od inżyniera środowiska wymaga się między innymi wiedzy ogólnej z ochrony środowiska, wiedzy związanej z ochroną środowiska w przemyśle, umiejętności analitycznych, czy też znajomości zasad gospodarczego użytkowania środowiska.
Aby wykonywać pracę na stanowisku inżyniera środowiska należy ukończyć studia z ochrony środowiska. Można także pójść na studia podyplomowe aby poszerzyć swoją wiedzę i kwalifikacje.
W ostatnim czasie zarządzanie bezpieczeństwem i ochroną środowiska stało się popularne. Dotyczy to zarówno firm, których działalność bezpośrednio zagraża środowisku, jak i wielu innym firm produkcyjnych i usługowych, ponieważ ochrona środowiska zajmuje się również kontrolą gospodarowania odpadami i utylizacją odpadów niebezpiecznych. Inżynier środowiska może także prowadzić własną działalność konsultingową.
Aby umiejscowić zawód inżyniera środowiska w realiach współczesnego krajowego i europejskiego rynku pracy warto zaznajomić się z krajowym Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji i z Europejską Ramą Kwalifikacji.
Krajowy Zintegrowany System Kwalifikacji, powstały pod nadzorem Ministra Edukacji Narodowej jako odpowiedź na zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej, jest odpowiedzią na zmiany na europejskim rynku pracy i w gospodarce. Jego celem jest wzrost liczby ludzi zainteresowanych formalnymi kompetencjami i podnoszeniem swoich kwalifikacji. To z kolei ma wpływ na sytuację zawodową i poczucie bezpieczeństwa na rynku pracy. Zintegrowany System Kwalifikacji ma za zadanie pomóc pracownikom wiarygodnie przestawić swoje kwalifikacji nie tylko pracodawcom w kraju, ale również pracodawcom europejskim.
Punktem odniesienia dla krajowego Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji jest Europejska Rama Kwalifikacji. Ułatwia ona komunikację i wiarygodne porównywanie systemów kwalifikacji w krajach Unii Europejskiej. Dzięki temu, uczący się, absolwenci i pracodawcy mają możliwość lepszego zrozumienia i porównywania kwalifikacji nadawanych w różnych krajach członkowskich i w różnych systemach edukacyjnych.
Więcej informacji na temat Europejskiej Ramy Kwalifikacji można znaleźć na:
www.cedefop.europa.eu
Więcej informacji na temat krajowego Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji można znaleźć na:
www.kwalifikacje.gov.pl