Co na co dzień robi event manager?

Zarządzanie imprezami może odnosić się do tworzenia i rozwijania wydarzeń w każdym wymiarze, od ceremonii na Olimpiadzie po spotkanie na śniadaniu dla kilku, wybranych ludzi.

 • O zawodzie
 • Obowiązki
 • Plusy i minusy

O zawodzieOrganizacja eventów nie jest prostym zadaniem. Event manager jest jak dyrygent odpowiedzialny za wiele rzeczy na raz, bez których ciężko o sukces. Zarządza między innymi strategią i koordynuje organizację eventów, planuje spotkania i specjalne wydarzenia, jest odpowiedzialny za realizację eventów w zgodzie z budżetem, czy też zajmuje się negocjacją kontraktów. Event manager musi zorganizować szereg usług i dostawców, takich jak restauracje, kwiaciarnie, wypożyczanie sprzętu, hotele, fotograf. Kluczem do sukcesu i satysfakcjonującego efektu końcowego jest odpowiednie zarządzanie każdym z tych zasobów.

Event manager znajdzie zatrudnienie w agencjach eventowych, PR’owych i marketingowych, w korporacjach i biurach podróży, jak i w firmach specjalizujących się w wynajmie powierzchni i różnego rodzaju obiektów, np. sportowych. Event manager powinien posiadać wyższe wykształcenie marketingowe, PR’owe czy też z zarządzania. Oczekuje się od niego wiedzy branżowej i znajomości języków obcych. Powinien być osobą, która cechuje się łatwością w nawiązywania i budowania relacji międzyludzkich, otwartością i komunikatywnością. Event manager musi posiadać umiejętności radzenia sobie ze stresem i pracy pod presją czasu. Nie mniej ważna w pracy event managera jest kreatywność, pomysłowość, inicjatywność, dobra organizacja pracy i umiejętności negocjacyjne.

Od 2000 roku branża eventowa w Polsce stale zwiększa swoje możliwości, w odniesieniu do jakości komunikacji. Od imprezy do wystawienia produktu z tysiącami uczestników. Naprawdę, każda branża, firma, organizacja non-profitowa, komitet organizacyjny, społeczność, organizuje wydarzenia aby być zauważalnym, budować świadomość marki, zarabiać, obchodzić wydarzenia, zbierać fundusze i wzbudzić emocje.

Aby umiejscowić zawód event managera w realiach współczesnego krajowego i europejskiego rynku pracy warto zaznajomić się z krajowym Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji i z Europejską Ramą Kwalifikacji.

Krajowy Zintegrowany System Kwalifikacji, powstały pod nadzorem Ministra Edukacji Narodowej jako odpowiedź na zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej, jest odpowiedzią na zmiany na europejskim rynku pracy i w gospodarce. Jego celem jest wzrost liczby ludzi zainteresowanych formalnymi kompetencjami i podnoszeniem swoich kwalifikacji. To z kolei ma wpływ na sytuację zawodową i poczucie bezpieczeństwa na rynku pracy. Zintegrowany System Kwalifikacji ma za zadanie pomóc pracownikom wiarygodnie przestawić swoje kwalifikacji nie tylko pracodawcom w kraju, ale również pracodawcom europejskim.

Punktem odniesienia dla krajowego Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji jest Europejska Rama Kwalifikacji. Ułatwia ona komunikację i wiarygodne porównywanie systemów kwalifikacji w krajach Unii Europejskiej. Dzięki temu, uczący się, absolwenci i pracodawcy mają możliwość lepszego zrozumienia i porównywania kwalifikacji nadawanych w różnych krajach członkowskich i w różnych systemach edukacyjnych.

Więcej informacji na temat Europejskiej Ramy Kwalifikacji można znaleźć na: www.cedefop.europa.eu
Więcej informacji na temat krajowego Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji można znaleźć na: www.kwalifikacje.gov.pl

Obowiązki

Badania

Event manager swoje działania rozpoczyna od zebrania informacji na temat rodzaju zdarzenia, które ma zostać zorganizowane, kategoryzacji odbiorców i koncepcji bazowej.

Planowanie

Następnie, określa fazę planowania, aby zidentyfikować cechy wydarzenia i zdefiniować szczegółowy harmonogram jego realizacji (w tym daty, plan prac, potencjalną lokalizację, możliwych sponsorów i umowy, budżet do zainwestowania ...).

Finanse

Sporządza dokumentację finansową dla firm, zgodną z przepisami prawa i zasadami rachunkowości.

Organizacja

Do kluczowych zadań event managera należą negocjacje oraz kontakty z dostawcami i właścicielami, a także z mediami, lokalnymi władzami w zakresie udzielania zezwoleń itp.

Promocja

Na końcu, event manager wdraża strategie oraz określone plany realizacji i promowania wydarzeń poprzez koordynację działań promocyjnych, marketingowych.

Plusy i minusy

 • Poznawanie ciekawych ludzi
 • Doświadczenie pracy w grupie
 • Doświadczanie nowych rzeczy
 • Podróże
 • Rozrywka
 • Nie jest wymagane formalne wykształcenie
 • Stresująca i męcząca praca
 • Czasami jest konieczna praca z ludźmi trudnymi do współpracy
 • Okresy bezrobocia
 • Duża konkurencja
 • Wymagane jest doświadczenie

Średnie miesięczne zarobki (stawki miesięczne)

Zarobki event managera zależą głównie od:

 • Umiejętności
  komunikacyjnych
 • Umiejętności planowania
  i organizacji pracy
 • Doświadczenia
  zawodowego
 • Znajomości
  języków obcych
Podobne zawody:

4200 zł brutto
Średnie miesięczne zarobki
event managera w Polsce
6000 zł brutto

Account Manager
5000 zł brutto

Koordynator ds. Marketingu
9000 zł brutto

Kierownik ds. Marketingu
12000 zł brutto
Dyrektor ds. organizacji
wydarzeń/eventów
Więcej

Słownictwo

Typowe zwroty dla event managera.

 • A la Carte

  Francuski termin oznaczający "z menu". Ponieważ każda pozycja jest indywidualnie wyceniona, menu "a la carte" nie są zazwyczaj stosowane podczas większych konferencji i wydarzeń.
  lub
  A La Carte
  Wszelkie produkty, które można kupić osobno, w przeciwieństwie do zestawu.
 • BUSINESS FORMAL

  Jest to nazwa typu stroju dla uczestników wydarzeń biznesowych: oznacza obowiązkowy garnitur dla mężczyzn oraz spódnica/spodnie i żakiet lub sukienka i żakiet dla kobiet.
 • B&B

  Bed and breakfast.

  DB&B

  Dinner, bed and breakfast
  Both are forms of accommodation in hotels and hostels for guests.
 • Chevron


  Ustawienie stołów i krzeseł w sali konferencyjnej w kształcie litery V.
 • Koszt pakietu dziennego na uczestnika


  Pakiet dzienny oferowany klientom korporacyjnym przez dane miejsce. Zestaw różni się w zależności od miejsca, ale DDR zazwyczaj obejmują: • Korzystanie z sal konferencyjnych i udogodnień konferencyjnych, takich jak tablice typu flipchart, długopisy, podkładki, projektor i ekran
  • Dwie porcje herbaty i kawy
  • Lunch
 • Układ al`a kabaret zwany także bankietowym


  Taki układ doskonale sprawdza się w przypadku organizacji pokazów, uroczystych spotkań, gali i innych bardziej medialnych wydarzeń. Do okrągłego stolika dostawia się najczęściej od 4 do 8 krzeseł, tak aby rozmowy miały bardziej intymny charakter.
 • MATERIAŁY PRASOWE


  Folder złożony do mediów, zazwyczaj zawiera informacje prasowe, ogłoszenia o produktach i ogólne informacje o firmie.
 • KIERUNEK ZWIEDZANIA


  Kierunek zwiedzania ekspozycji lub wystawy; także sposób, w jaki goście będą przenosić się z jednego obszaru lub pomieszczenia do drugiego.

Ścieżka edukacji

W chwili obecnej nie ma kierunku studiów dedykowanych osobom wykonującym zawód event managera, ale istnieje kilka akademickich ścieżek edukacyjnych,
które przygotowują do podjęcia tego zawodu. Najbardziej odpowiednia ścieżka zawodowa, aby zostać event managerem to:


Formalna Ścieżka:

Licea i technika ekonomiczne
Studia na kierunkach:
Np. Public Relations, Zarządzanie, Marketing, Turystyka i rekreacja

Opanowanie umiejętności event managera

Poza odbyciem studiów ważny jest równoległy rozwój kompetencji zawodowych lub podjęcie dodatkowo studiów magisterskich
ze specjalnością Zarządzanie kulturą czy Organizacja wydarzeń kulturalnych.
W związku z tym, że event manager to zawód praktyczny, aby zdobyć kompetencje, potrzebne jest doświadczenie zawodowe.

Jedną z zalet pracy event managera jest ...
... UDZIAŁ W IMPREZACH I WYDARZENIACH!
Od konferencji naukowych rozwijających wiedzę po koncerty i pokazy, które dostarczają mnóstwa rozrywki, TO MUSI BYĆ ŚWIETNA ZABAWA!

Ścieżka zawodowa

Event manager zwany także koordynatorem lub organizatorem festiwali, konferencji i spotkań, imprez specjalnych oraz P.R., planuje, organizuje i koordynuje konferencje, zjazdy, spotkania, seminaria, zgromadzenia, wystawy, targi, festiwale i inne wydarzenia.

Media dla
Event managera
Reklamują się na Youtubie
Używają twittera
Organizatorzy korzystają z mediów społecznościowych
do planowania kampanii reklamowych.
Wydarzenia są promowane na facebook`u

Gdzie możesz pracować?

Event managerowie są zatrudniani przez stowarzyszenia turystyczne, stowarzyszenia zawodowe, centra kongresowe i konferencyjne, organy zarządzające i firmy zajmujące się zarządzaniem imprezami i konferencjami. Poza tym mogą pracować również niezależnie. Event managerowie koordynują logistykę całego wydarzenia. W szczególności zajmują się budżetem, przemówieniami, rozrywką, transportem, strukturami, technologią, wyposażeniem, dekoracją, ekspozycjami, zaopatrzeniem i innymi potrzebami logistycznymi.

Cechy osobowości

SPRAWDŹ JAKIE CECHY OSOBOWOŚCI POWINIEN MIEĆ EVENT MANAGER!

 • Solidne przygotowanie,
  merytoryczne lub metodyczne
 • Umiejętności planowania i organizowania
 • Biegłą znajomość ojczystego języka i języków obcych
 • Dobrze opanowaną umiejętność publicznego przemawiania i tzw. „pitching`u”
  (przekazanie swojej idei potencjalnym zainteresowanym).
 • Umiejętność zmierzenia się z niemożliwymi do przewidzenia wydarzeniami
 • Umiejętności budowania relacji,
  aby móc pracować w dużych i zwartych zespołach.
 • Osobiste zaangażowanie i chęć
  ciągłego samokształcenia
 • Innowacyjne podejście
  i wielowymiarowe myślenie
 • Znajomość public relations i technik komunikacji, które są kluczowe, aby zarządzać relacjami interpersonalnymi i działaniami naszych pracowników
 • Samokontrola i elastyczność

Czy wiesz, że…?

1. Większość (80%) specjalistów ds. marketingu uważa, że organizowanie wydarzeń jest kluczowe dla sukcesu ich firmy. (Bizzabo, 2017)
2. Wielu marketingowców (31%) uważa, że organizacja imprez jest najbardziej efektywnym kanałem marketingowym
    i przynosi lepsze rezultaty niż reklama cyfrowa, e-mail marketing czy content marketing. (Bizzabo, 2017)
3. 58% planistów wydarzeń korzysta z internetowych magazynów branżowych, aby nadążyć za trendami. (Bizzabo, 2016)
4. 28% firm przeznacza ponad 20% swojego budżetu marketingowego na organizację wydarzeń (Bizzabo, 2017)

Najpopularniejsze słowa

Spotkanie
Planowanie
ASAP - As soon as possible
- tak szybko jak to możliwe
Budżet
Deadline -
ostateczny termin

Sprawdź swoją wiedzę

Wczytuję QUIZ